AKTUALNOŚCI

 • Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono obowiązki VerpackG na wszystkie podmioty wprowadzające opakowania na teren Niemiec. Chodzi w szczególności o opakowania wykorzystywane w przemyśle czy pomiędzy firmami. Są to opakowania transportowe i zbiorcze, które nie trafiają do odbiorcy końcowego.
 • Od 1 lipca 2022 r. polskie firmy, które wprowadzają opakowania inne niż trafiające do końcowego odbiorcy prywatnego mają obowiązek rejestracji w LUCID. Nie mają jednak obowiązku zawierania umowy z podmiotem z dualnego systemu. Rejestracja w LUCID jest jednorazowa i bezpłatna. Wymaga podania podstawowych danych. Zaniechanie tego obowiązku grozi wysokimi karami.
 • Obowiązki dla firm w zakresie B2C pozostają nie zmienione- obowiązek rejestracji do LUCID i umowa z firmą z podwójnego systemu utylizacji odpadów.
 • Wyższe kwoty wolne od podatku, ulgi na dzieci bez zmian
 • Rząd Niemiec zapewnia osobom zatrudnionym, iż minimum socjalne musi być wolne od podatku dla wszystkich. Dlatego też w Niemczech istnieje podstawowa ulga osobista (Steuerfreibetrag) w podatku dochodowym (Einkommensteuer). Po wzroście z 9408 euro do 9696 euro w 2021 roku, ulga ta została podniesiona w 2022 roku do 9984 euro. W ten sposób rząd federalny uwzględnia wzrost kosztów utrzymania w Niemczech.
 • Także dla małżeństw kwota wolna od opodatkowania uległa zmianie i od 1 stycznia 2022 i wynosi 19 968 euro. Wskazówka: Jeśli wspieracie finansowo bliskich krewnych lub poniosłeś wydatki w związku z chorobą członka rodziny lub opieką nad nim, możecie ubiegać się o ich zwrot jako nadzwyczajnego obciążenia (außergewöhnliche Belastung). Dowiedzcie się więcej na ten temat tutaj: Obciążenia nadzwyczajne w Niemczech – co to jest i jak je odliczyć od podatku?.
 • Kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci (Kinderfreibetrag) nie uległa zmianie i wynosi w 2022 roku 2730 euro na dziecko i rodzica. Dla rodziców posiadających jedno dziecko i składających razem zeznanie podatkowe (gemeinsame Einkommensteuerveranlagung) wynosi ona 5460.
 • Od 1.01.2023 osoby bezrobotne lub zarabiające tak mało, że nie są w stanie samodzielnie finansować swojego utrzymania mają prawo do Bürgergeld. Osoby zdolne do pracy: Bürgergeld należy się gdy osoba jest bezrobotna lub zarabia tak mało, że nie jest w stanie samodzielnie finansować swojego utrzymania. Osoby niezdolne do pracy: mogą otrzymać dochód obywatelski, jeśli zamieszkają razem z osobami zdolnymi do pracy w tzw. wspólnocie potrzeb.

  źródło: https://www.arbeitsagentur.de/einfuehrung-buergergeld
 • Do końca 2024 r. pracodawcy mogą przyznać swoim pracownikom tzw. premię wyrównującą inflację w wysokości do 3.000 euro w formie dodatków i/lub świadczeń rzeczowych bez podatku i składek na ubezpieczenie społeczne.

  źródło: https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/entlastung-fuer-deutschland/inflationsausgleichspraemie-2130190?fbclid=IwAR17acYPx5G7zFJLyc4c9Dcdy1m5oaJXjcaxwI3z1jC0GbLXrfvC2d-G-pg