Od 1 lipca 2022 r. rozszerzono obowiązki VerpackG na wszystkie podmioty wprowadzające opakowania na teren Niemiec. Chodzi w szczególności o opakowania wykorzystywane w przemyśle czy pomiędzy firmami. Są to opakowania transportowe i zbiorcze, które nie trafiają do odbiorcy końcowego.
Od 1 lipca 2022 r. polskie firmy, które wprowadzają opakowania inne niż trafiające do końcowego odbiorcy prywatnego mają obowiązek rejestracji w LUCID. Nie mają jednak obowiązku zawierania umowy z podmiotem z dualnego systemu. Rejestracja w LUCID jest jednorazowa i bezpłatna. Wymaga podania podstawowych danych. Zaniechanie tego obowiązku grozi wysokimi karami.
Obowiązki dla firm w zakresie B2C pozostają nie zmienione- obowiązek rejestracji do LUCID i umowa z firmą z podwójnego systemu utylizacji odpadów.
Wyższe kwoty wolne od podatku, ulgi na dzieci bez zmian
Rząd Niemiec zapewnia osobom zatrudnionym, iż minimum socjalne musi być wolne od podatku dla wszystkich. Dlatego też w Niemczech istnieje podstawowa ulga osobista (Steuerfreibetrag) w podatku dochodowym (Einkommensteuer). Po wzroście z 9408 euro do 9696 euro w 2021 roku, ulga ta została podniesiona w 2022 roku do 9984 euro. W ten sposób rząd federalny uwzględnia wzrost kosztów utrzymania w Niemczech.
Także dla małżeństw kwota wolna od opodatkowania uległa zmianie i od 1 stycznia 2022 i wynosi 19 968 euro. Wskazówka: Jeśli wspieracie finansowo bliskich krewnych lub poniosłeś wydatki w związku z chorobą członka rodziny lub opieką nad nim, możecie ubiegać się o ich zwrot jako nadzwyczajnego obciążenia (außergewöhnliche Belastung). Dowiedzcie się więcej na ten temat tutaj: Obciążenia nadzwyczajne w Niemczech – co to jest i jak je odliczyć od podatku?.
Kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci (Kinderfreibetrag) nie uległa zmianie i wynosi w 2022 roku 2730 euro na dziecko i rodzica. Dla rodziców posiadających jedno dziecko i składających razem zeznanie podatkowe (gemeinsame Einkommensteuerveranlagung) wynosi ona 5460.