CZYNNOŚCI REJESTRACYJNE

Rejestracja polskich firm do niemieckiego vat-u

Dla polskiej firmy, która nie ma siedziby w Niemczech i sprzedaje do Niemiec towary lub świadczy usługi na rzecz niemieckich firm, nie powstanie co do zasady obowiązek rejestracji do VAT w Niemczech. Są jednak czynności, w przypadku których miejscem opodatkowania będzie terytorium Niemiec. W takim przypadku polska firma ma obowiązek rejestracji do VAT w Niemczech. Podlegać ona wtedy będzie niemieckiej ustawie o VAT. Jak podatnicy niemieccy będzie zobowiązana składać wstępne deklaracje miesięczne lub kwartalne (Umsatzsteuer-Voranmeldungen) oraz deklarację roczną (Umsatzsteuererklärung). W Niemczech podatek VAT jest bowiem rozliczany rocznie. Aby się rozliczyć potrzebna będzie więc rejestracja podatkowa w Niemczech. W roku rejestracji do VAT w Niemczech, jak i w roku następnym, firma będzie składała miesięczne wstępne deklaracje.Nasi doradcy pomogą Państwu w rejestracji oraz rozliczeniu Vat.

Rozliczanie dochodów osiągniętych w Niemczech przez firmy jednoosobowe

Mała Gewerba jest to jednoosobowa działalność gospodarcza zarejestrowana na terenie Niemiec, której obrót w roku poprzedzającym rok rozliczeniowy nie przekroczył 17,5 tyś. EUR, a jednocześnie przedsiębiorca w kolejnym roku prowadzenia działalności nie przewiduje większego obrotu niż 50 tyś. Euro.Rozliczenie Gewerbe jest obowiązkowe. Powinno nastąpić do 31 maja kolejnego roku. Dokonujemy również rozliczenia po upływie wyznaczonego terminu. Gewerbe można rozliczyć do 4 lat wstecz.Przy rozliczeniu można odliczyć koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tj. paliwo, telefon, laptop, internet, bilety, środki czystości (w tym również wypłaty dla osoby sprzątającej), strój roboczy, narzędzia, jak również wydatki na promocję, prowadzenia księgowość itp.Rozliczając Gewerbe można dokonać rozliczenia ze współmałżonkiem, jeżeli dochód przedsiębiorcy przekroczył 8 tys. EUR, dochód współmałżonków w Polsce nie przekroczył ok 8 tyś. EUR, a działalność funkcjonuje co najmniej pół roku. W tych i innych sprawach dotyczących tematu Gewerbe jesteśmy do Państwa usług.

Rejestracje polskich firm budowlanych w Niemczech

Pracę na własny rachunek za zachodnią granicą może rozpocząć każdy, kto ma już działalność gospodarczą w Polsce. Wymagane jest tylko zarejestrowanie polskiej firmy w Niemczech w celach podatkowych. Otrzymujemy wtedy niemiecki numer podatkowy i możemy od razu podjąć współpracę z niemieckimi kontrahentami. Kto firmy nie posiada, ma oczywiście możliwość założenia jej bezpośrednio w Niemczech, co również cieszy się dużą popularnością wśród obcokrajowców. Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło przed naszymi obywatelami nowe możliwości, także na gruncie prowadzenia firm poza granicami naszego kraju. Proces rejestracji przedsiębiorstwa w Niemczech, szczególnie w branży budowlanej, jest nieco bardziej skomplikowany niż w Polsce. W naszym kraju wystarczy bowiem wypełnić formularz, a następnie złożyć go we właściwym urzędzie. Wszelkie formalności można zrealizować już online, bez wychodzenia z domu. U naszych zachodnich sąsiadów istnieje szereg zawodów, w przypadku których wymagane jest zdobycie stosownych uprawnień. Niemiecka ustawa o rzemiośle wymienia aż 41 tego typu profesji.Dlatego warto zasięgnąć rady fachowca, aby proces rejestracji nie trwał zbyt długo i nie przysparzał problemów.

Rejestracje polskich firm transportowych i przewoźników w Niemczech

Wielu przewoźników z Polski zastanawia się nad założeniem firmy transportowej w Niemczech. Pierwszym, najważniejszym argumentem za tym jest niepodleganie ograniczeniom kabotażowym. Forma prowadzenia działalności jest możliwa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( GMBH) lub jako firma UG ( mini Gewerba). Aby założyć GbmH należy dysponować kapitałem o wysokości 25 000 EUR. Mogą nim być środki finansowe, ale także wkład rzeczowy. Spółka może być jednoosobowa (Ein – Mann – Gesellschaft) lub kilkuosobowa. Obok wkładów gotówkowych możliwe jest także wniesienie wkładów rzeczowych (np. maszyn, wierzytelności, praw i in.). Każdy, kto jako przedsiębiorca chce prowadzić działalność związaną z usługami transportowymi dla pojazdów o łącznej masie wyższej od 3,5 tony potrzebuje licencji. Licencji na transport wewnątrz kraju („Erlaubnis für den Güterkraftverkehr”) oraz na transport wewnątrz UE („EU- Lizenz“) udzielają właściwe urzędy przy urzędach porządkowych (Ordnungsamt), bądź urzędach powiatów (Landkreisgemeinde). Wielu przedsiębiorców transportowych z Polski, którzy zdecydują się na otworzenie firmy transportowej w Niemczech, posiada już w polskiej firmie własną znaczną flotę. Istnieje możliwość wynajmowania pojazdów z polskiej firmy do GMBH w formie umowy najmu/użyczenia między firmą polską a GmbH. W przypadku pojazdów leasingowanych dodatkowo należy zwrócić uwagę , czy umowa leasingu zezwala na taką ewentualność, a jeśli nie, to należy się zwrócić do leasingodawcy z prośbą o rozszerzenie umowy o odpowiedni pozwolenie. Takie i inne zagadnienia związane z rejestracją polskich firm transportowych w Niemczech są elementem naszej działalności. Służymy pomocą, doradztwem i doświadczeniem.